Kaplica św. Rocha ołtarz główny
zobacz galerię

Krościenko - Kaplica św. Rocha

 

   Kaplica św. Rocha w Krościenku n.D. znajduje się przy ulicy Trzech Koron na tzw. Ptaszkowej Górce.

Kaplica została wybudowana w XVIII w. jako wotum dziękczynne za uratowanie od epidemii dżumy mieszkańców Krościenka, która w 1710 r. zdziesiątkowała ludność południowej Małopolski. Budowa kaplicy pod kierownictwem proboszcza Krościenka ks. Floriana Wróblewskiego trwała 13 lat (1710 - 1723).

Kaplica jest zbudowana z kamienia i otynkowana, ma prostokątną podstawę i absydalne zaokrąglenie. W części centralnej na ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Rocha z odsłoniętą prawą nogą na której zaznaczony jest dymieniczny guz (charakterystyczny dla dżumy). Nogę opatruje mu anioł który pielęgnuje go w chorobie i dodaje otuchy. Po obu stronach obrazu znajdują się wizerunki św. Sebastiana oraz św. Wawrzyńca oraz figurki św. Franciszka z Asyżu i św. Dominika.
 

Św. Roch urodził się we Francji jako jedyny syn rządcy Montpellier (daty urodzenia szacunkowe 1345 - 1350). W wieku 19 lat zostaje sierotą, sprzedaje znaczny majątek odziedziczony po rodzicach i rozdaje wszystko ubogim po czym udaje się do Rzymu. Po drodze we włoskim miasteczku zastała go epidemia dżumy i w miejscowym szpitalu opiekował się chorymi. Po dotarciu do Rzymu przez 3 lata dokonuje cudownych uzdrowień po czym wraca do Francji. W drodze powrotnej zaraża się dżumą i ukrywa w pobliskim lesie, by nie zarażać innych. Według podania wytropił go tam pies zwany Roszkiem, który przynosił mu pożywienie. Tam też dokonuje się cudowne uzdrowienie Rocha który kontynuuje powrotną drogę. Pech go jednak nie opuszcza. Na granicy francuskiej w miasteczku Angera zostaje uznany za szpiega i wtrącony do więzienia. Poddany torturom po 5 latach wycieńczony chrobą umiera nierozpoznany w wieku 32 lat.
Atrybutami św. Rocha są; anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma.
Św. Roch jest patronem; aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więniów, chroniący od zarazy, opiekunem zwierząt domowych.

 

 

Ptaszkowa Górka;
- nazwa powstała na przełomie XIX / XX wieku od chowu perliczek i indyków, który prowadziła Honorata Dziewolska w dworku - w którym dziś znajduje się siedziba Nadleśnictwa Krościenko n.D.
- Honorata Dziewolska z domu Sapalska była żoną Zygmunta Dziewolskiego i ten sposób dorabiała na utrzymanie rodziny (mieli 4 dzieci)
- Zygmut Dziewolski był synem Hieronima Dziewolskiego (1817 - 1890), którego własnością były posiadłości ziemskie; Krościenko, Grywałd, Tylka.


Projekt pn. Modernizacja oraz wyposażenie punktu Informacji Turystycznej w Czorsztynie
współfinansowany jest w ramach Działania osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego
Na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu ,,Małego Projektu”
Zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich Na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona główna | Informacje | Atrakcje turystyczne | Przyroda | Galeria | Willa Jasna | Kontakt

Copyright © Biuro Obsługi Turystycznej Czorsztyn - czorsztyn.com.pl
Created by DoubleDot